Kultura karylionów w Belgii |
vertical divider
W 2014 roku UNESCO uznało kulturę karylionów w Belgii za najlepszą praktykę w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na obszarze całego kraju znajduje się 89 karylionów, które zazwyczaj mieszczą się w dzwonnicy kościoła lub budynku komunalnego. Karylion składa się z co najmniej 23 dzwonów, odlanych z brązu. Instrument może być obsługiwany przez karylionistę lub za pomocą specjalnego mechanizmu bębnowego.
|
|
|
Największy karylion w Belgii znajduje się na wieży katedry św. Rumbolda. Z oryginalnego zestawu 49 dzwonów, które wciąż są w dobrym stanie, każdy ma swoją nazwę. Salwator waży 8884 kilogramy, Jehsus został odlany w 1490 roku, a Wyzwolenie to najnowszy nabytek z 1947 roku. Ponad tym karylionem znajduje się nowy, na którym wygrywane są koncerty w okresie letnim. Oba karyliony mają w sumie 98 dzwonów i ważą przeszło 80 ton.
Najstarsza szkoła karylionistów mieści się w Mechelen, Royal Carillon School Jef Denyn.
Najstarsza szkoła karylionistów mieści się w Mechelen, Royal Carillon School Jef Denyn.
Również w Brugii na szczycie monumentalnej dzwonnicy umieszczono wspaniały, składający się 47 dzwonów, karylion. Bęben, będący mechanizmem karylionu, odlał z brązu, w jednym kawałku, Antoon de handt w 1748 roku. Ma on 2.5 metra długości i 2.06 metra średnicy. Uważa się, że jego waga sięga dziewięciu ton. Ma on 250 rzędów, każdy po 122 kwadratowe otwory. Razem daje to liczbę 30.500 kwadratowych otworów na szpilkę. Cały ten misterny mechanizm służy do uruchamiania 47 dzwonów będących częścią karylionu. Karylion dzwoni co kwadrans, a co pół godziny wygrywa melodię.