Tongeren (Tongres)
Urocze, niewielkie miasto w północno-wschodniej Belgii, położone nad rzeką Geer, będące najstarszym miastem w Belgii. Na przestrzeni ponad 2000 lat istnienia Tongeren było świadkiem wielu wojen. Na przemian niszczone i odbudowywane. Atakowane przez Hunów, Franków, Normanów i plemiona germańskie.
Despite the enormity of destruction in the city, many buildings remained that could testify to the magnificence of Tongeren in the Middle Ages. We will also see here a wall built in the second century AD surrounding the city. The Pearl of the Crown are a beautiful Beguinage and a magnificent Gothic basilica, both on the UNESCO World Heritage List.
Bazylika Najświętszej Marii Panny
Uznawana za najznakomitszy przykład gotyckiej architektury w Belgii. Była pierwszą gotycką bazyliką zbudowaną z kamienia po tej stronie Alp. Jej konstrukcja powstała na istniejącej tutaj już w IV wieku budowli romańskiej, której pozostałości zachowały się po dzień dzisiejszy w niższych kondygnacjach bazyliki. W XII wieku znajdowała się tutaj bardziej rozbudowana i typowo romańska budowla, po której zniszczeniu rozpoczęły się prace nad budową współcześnie istniejącej bazyliki. Budowę rozpoczęto w 1240 roku i trwała ona przeszło 300 lat do roku 1544. Najwyższym punktem bazyliki jest jej gotycka wieża, która góruje nad miastem i okolicą.
Najważniejszym skarbem bazyliki jest cudowna figura Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem, z drewna orzechowego, pochodząca z około 1479 roku. Jest to prawdziwa ikona Tongeren, o czym świadczą słynne w całej Europie Septynalia, czyli odbywające się raz na siedem lat uroczystości ku czci Najświętszej Marii Panny z Tongeren. Przyciągają każdorazowo 500 tysięcy ludzi. Orszak Maryjny, który prowadzi Maryję ulicami miasta i koronuje ją na koniec, liczy 3000 osób. Uroczystości te odbywają się od 1890 roku, kiedy to posąg został koronowany. W bazylice ten stojący pod baldachimem posąg znajduje się w północnym transepcie. W prezbiterium można podziwiać misternie zdobioną nastawę ołtarzową przedstawiającą sceny z życia Maryi. Bazylika jest otwarta codziennie w godzinach 9-17-wstęp wolny.
Skarbiec w Bazylice Najświętszej Marii Panny (Schatkamer) posiada jedne z największych zbiorów sztuki sakralnej w Belgii. Zgromadzono tu relikwiarze i monstrancje pochodzące nawet z X wieku. Najcenniejszym eksponatem jest, pochodząca z XI wieku, sprzączka Merowingów przedstawiająca pełną pobożności Głowę Chrystusa. Całość kolekcji zawiera skarby sztuki sakralnej od X do XIX wieku.
Skarbiec w Bazylice Najświętszej Marii Panny (Schatkamer) posiada jedne z największych zbiorów sztuki sakralnej w Belgii. Zgromadzono tu relikwiarze i monstrancje pochodzące nawet z X wieku. Najcenniejszym eksponatem jest, pochodząca z XI wieku, sprzączka Merowingów przedstawiająca pełną pobożności Głowę Chrystusa. Całość kolekcji zawiera skarby sztuki sakralnej od X do XIX wieku.
Address:
Museumkwartier 2 (Vrijthof)
www.teseum.be |
Opening hours of the Treasury
tuesday-sunday:
10.00-17.00 |
Ticket price
Adults: 6.00 €
|
Romański klasztor ─ po wschodniej stronie bazyliki znajduje się romański klasztor z XII wieku. Został on rozbudowany i przebudowany do obecnej postaci na początku XIII wieku, w celu umożliwienia rozszerzenia gotyckiego prezbiterium Bazyliki. Nagrobki, a także kaplice narożne pochodzą z późniejszego okresu. Między klasztorem a wejściem do Bazyliki, znajduje się romańska figura Chrystusa z XII wieku.
Tongeren, Belgium's oldest city
Ambiorix był królem walecznego plemienia eburonów, które zadało największą klęskę legionom Juliusza Cezara, prowadzonym przez Cotta w 54-53 p.n.e., w trakcie kampanii podboju Galii. Mimo że po tych wydarzeniach całe plemię zostało wymordowane legenda o nim oraz o jego bohaterskim wodzu przetrwała przez wieki. W 1866 roku pomnik przedstawiający Ambiorixa stworzony przez rzeźbiarza Jules Bertin stanął na rynku głównym w Tongeren, naprzeciwko Bazyliki Najświętszej Marii Panny. Współcześnie jest on jedną z głównych atrakcji miasta.
Kolumna Wolności (Perron) ─ w Biskupstwie Liège Kolumna Wolności jest symbolem władzy książęcej i wolności Dobrych Miast. Na początku kolumna została umieszczona na środku rynku głównego w Tongeren. W 1866 roku ten symbol wolności musiał zrobić miejsce dla pomnika Ambiorixa. W roku 1957 Kolumna została postawiona obok Muzeum Gallo-Romańskiego, a w 1985 roku przeniesiono ją do bieżącej lokalizacji.
Wieża Velinx była częścią średniowiecznego muru wybudowanego w XIII wieku. Zbudowano ją z krzemienia i z margli (skała osadowa), materiałów używanych przez Rzymian w średniowieczu do budowy. Wieża była połączona z małym mostem na rzece Jeker. Podczas I Wojny Światowej most ten został wysadzony.
Średniowieczne mury obronne ─ w wyniku zniszczenia miasta w 1213 roku przez wojska księcia Brabancji Hendrika I w roku 1241 rozpoczęto budowę średniowiecznych murów obronnych, które otaczały centrum miasta. Kilka części tych obronnych murów z XIII wieku nadal istnieje, wyznaczając ścieżkę naokoło średniowiecznego Tongeren. Najlepiej zachowane części położone są wzdłuż Leopoldwal i Elfde-Novemberwal. Jest także Wieża Tkaniny, będąca częścią murów okalających Beginaż oraz Wieża Velinx. W XV wieku mury miejskie zostały częściowo rozebrane, a w XVII wieku francuscy żołnierze zniszczyli bramy miasta. Mury obronne zostały przywrócone w XVIII wieku, jednak w końcu musiały ustąpić modernizacji w XIX wieku.
Mury obronne z czasów rzymskich ─ na obrzeżach starego miasta, zwłaszcza z północy na zachód, wciąż stoją imponujące pozostałości długiego na 4544 metry muru z II wieku. Mur ten wcześniej miał około 6 metrów wysokości i był wzmocniony w regularnych odstępach okrągłymi wieżami strażniczymi. Dostępu do murów chroniło kilka głębokich fos obronnych. Drogi wjazdowe do miasta zabezpieczone były monumentalnymi bramami. Od czasów średniowiecza, rzymskie mury obronne były systematycznie burzone a materiał wykorzystany do ich budowy, używano potem do budowy domów i dróg. Dlatego tylko rdzeń dawniej imponujących murów obronnych istnieje do dnia dzisiejszego. Wzdłuż tych murów, od drogi Bilzen do drogi Liège wybudowano deptak.
Ratusz ─ przed wielkim pożarem z 1677 roku, stary ratusz był usytuowany w narożu rynku głównego i St-Truiderstraat. Na początku XVIII wieku podjęto decyzję o budowie nowego, istniejącego do dziś ratusza. Stanął on na miejscu zburzonych sukiennic. Budowa według planów architekta z Liege Pascala Barbier trwała od 1737 do 1759 roku. Klasycystyczny styl budowli jest dobrym przykładem stylu obowiązującego w XVIII wieku na tych terenach. Wewnątrz dominują meble z Liege i obrazy w stylu Ludwika XV. Ratusz jest zamknięty dla zwiedzających.
Pomnik Wojenny w Tongeren ─ jest to pomnik wojenny upamiętniający wszelkie ofiary i zniszczenia, jakich doznało Tongeren podczas Wojny Światowej. Odsłonięcie pomnika, które odbyło się dnia 28 kwietnia 1926 roku, uświetnił swoją wizytą Król Albert I. Pomnik wykonano z błękitno-szarego piaskowca. Posiada on cztery gargulce (ozdobne zakończenie rynny lub fontanny) w kształcie głowy lwa. Pierwotnie część pomnika będąca fontanną była wyłożona mozaiką.
Muzeum Gallo-Romańskie znajduje się przy ulicy Kielenstraat 15. Jest to wspaniałe muzeum, uhonorowane w 2011 roku tytułem najlepszego muzeum w Europie. Atrakcyjne wyświetlacze, wspaniałe obiekty i prezentacje multimedialne przybliżają historie ludzi, którzy żyli na tych terenach przed wiekami. Światy neandertalczyków, Galów i Rzymian ożywają ponownie. Muzeum Gallo-Roman regularnie organizuje ekscytujące wydarzenia, ekskluzywne wystawy i fascynujące warsztaty.
Address:
Kielenstraat 15, 3700 Tongeren |
Opening hours:
tuesday-friday: 9.00-17.00 saturday, sunday: 10.00-18.00 |
Ticket price:
7 Euro |
The Moerenpoort to jedna z sześciu oryginalnych bram broniących wejścia do miasta. Jako jedyna pozostała do dnia dzisiejszego. Zbudowano ją w 1379 roku. Współcześnie wieża pełni rolę muzeum. Znajdziemy w niej eksponaty dotyczące historii miasta. Skarby muzeum znajdują się na trzech piętrach. Ze szczytu wieży można podziwiać panoramę centrum miasta oraz piękny średniowieczny beginaż.
Beguinage ─ przekraczając bramę Moerenpoort, znajdujemy się nagle w otoczeniu małych domów, średniowiecznych kościołów, wąskich, pokrytych brukiem, uliczek. W miejscu, gdzie czas się zatrzymał. To beginaż. Jeden z najstarszych we Flandrii. Wybudowano go w połowie XIII wieku, tuż przy rzece Jeker. Tworząc jakby miniaturowe miasto w mieście. Ten uroczy zakątek od 1998 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Church of St. Catherine lepiej znany jako kościół beginażu lub kościół braci. Jest jedną z najstarszych świątyni w mieście. Ten wczesnogotycki kościół z 1294 roku na przestrzeni wieków był kilka razy niszczony i odbudowywany. Obecny barokowy łuk i sygnaturka (mała wieża kościelna, w której zazwyczaj umieszcza się najmniejszy z dzwonów, również zwany sygnaturką) zostały wprowadzone do kościoła w XVIII wieku.
After the French Revolution, the church came into the possession of the Church Commission in Tongeren, which handed over the church, in 1899 year, to the Brothers of Franciscans (for 99 years). Hence the popular name of the Church of Brothers. Inside the church of St. Catherine there is a rich collection of works of art, especially wooden sculptures and paintings deserving attention. Among the most important objects are: a pulpit made by Robrecht Verburgh in 1711 year, in the style of Louis XIV, painting in the main altar painted by Caspar de Crayer in the seventeenth century and the figure of Christ suffering, funded by Beguine Anna de Floz.
Muzeum beginek znajduje się na terenie beginażu, w domu z 1660 roku. Zwiedzający dowiedzą się, kim były beginki, jak żyły, z czego się utrzymywały. Podczas wizyty można zwiedzić wystawę skarby beginek, obejrzeć film Beginki w Niderlandach, oraz odwiedzić piwnice z piwem beginek, sklep i ogród ziołowy.
Address:
Onder de Linde 12 3700 Tongeren |
Opening hours:
tue-sun 14.00.-17.00 |
Ticket price:
4 euros |